BAFRA'DA DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMİNERİ

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı olmayan hastalıklar ve Kronik durumlar Birimi Şubesi tarafından Bafra Halk Eğitim Merkezi usta öğreticilerine ve kursiyerlerine ‘Dünya KOAH Günü’ nedeniyle seminer verildi.

BAFRA'DA DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMİNERİ

   Bafra Müftülüğü Konferans Salonunda verilen 20 Kasım ‘Dünya KOAH Günü' seminere Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Torak Derneği Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Meftun Ünsal, Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Uzm. Dr. Ebru Kaynar Tunçel, Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yalçın Ak, Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, Bafra Halk Eğitim Merkezinin 70 usta öğreticileri ve 280 kursiyeri katıldı.  

    Seminerde bir konuşma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Torak Derneği Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Meftun Ünsal," KOAH, ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hava yollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH'da hastalar, öksürük ve balgamlardan kısa mesafeli yürüyüş de bile oluşan nefes darlığına kadar değişik semptomlara sahiptirler" dedi.

    KOAH Gelişimine nelerin yol açtığını belirten OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof.Dr. Meftun Ünsal,"Sigara kullanımı, meslek nedeniyle toz, duman ve çeşitli gazların soluması, kömür ve diğer metallerin işçiliğinde, ulaşım sektöründe, odun işçiliği, kâğıt imalatında çalışmalarda, çimento, tahıl ve tekstil işçiliğinde hastalık görülme olasılığı daha fazladır. Bu kişiler sigarada içiyorlarsa, hastalık kaçınılmaz, hale gelmektedir.KOAH Gelişimine, pasif sigara içiciliği, sigara içmeyenlerin, özelliklede çocukların,sigara içilen bir ortamda dumana maruz kalması, ileri yaşlarda astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi hastalıkları gelişme riskini artırmaktadır.Kentlerdeki hava kirliliği hem KOAH oluşumuna neden olmakta, hemde atak sıklığını artırmaktadır. Evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla, kullanılan çeşitli bitkisel ,hayvansal kaynaklı yakıtlar, özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek,KOAH'a neden olabilmektedir. Cinsiyet, sigara kullanımının daha fazla olması ve mesleksel maruziyet nedeniyle erkeklerde sık görülmekte iken, son yıllarda sigara içmenin artması nedeniyle, kadınlarda da, KOAH görülmektedir" ifadelerini kullandı.    

    Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, Bafra Halk Eğitim Merkezi usta öğreticilerine ve kursiyerlerine organ bağışı hakkında bilgi verdi.  

     Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın," Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle, görev yapamayacak şekilde hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan yeni sağlam organın kullanılarak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir. Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması gibi nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hastaları gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar, kadavra donör olarak tanımlanmaktadır" dedi.

    Bafra ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yalçın Ak'da KOAH'tan korunmak için en başta sigaradan ve sigara içilen ortamdan uzak durmak gerektiğine dikkat çekti. Bafra ilçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın ve ilçe sağlık ekibi seminer sonrası organ bağışı konusunda start açtı. Seminerden sonra katılanlardan bir kısmı organ bağışında bulundu. 

                                                                                                                                         NAMIK AZGIN 

 
 

 

banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174