YAZ SICAKLIĞI ÇELTİK ÜRETİMİNİ VURDU

Yaz aylarında ülke genelinde yaşanan kuraklık çeltik üretiminde verimi düşürdü. Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl,”Yaz aylarında sıcaklıkların 32-33 derecenin üstünde seyretmesi çeltiğin verim düşüklüğüne neden oldu” dedi.

YAZ SICAKLIĞI ÇELTİK ÜRETİMİNİ VURDU
banner195

                         VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ FİYATLARI ARTIRDI 

     Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, dekar olarak bu yıl fazla alanda çeltik üretimi yapılmasına karşın verim düşüklüğü yaşandığını ancak fiyatların üreticileri mutlu ettiğine dikkat çekerek, bu yıl çeltiğin kilogramının 2 TL olduğunu belirtti.

    Çeltikte randımanın önemli olduğunu da vurgulayan Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, “İyi kaliteli çeltik 2 liranın üzerinde satılıyor. Hatta yüksek randımanlı Çeltik 2 lira 10 kuruştan fabrikalara satılabiliyor. Verimin düşük olmasına rağmen fiyatların istenilen düzeyde olması üreticilerimizin yüzünü bir nebze de olsa güldürüyor. Verim düşüklüğü fiyatları artırdı. Doğal olarak bu da pirinç fiyatlarına yansıyacak” dedi.

      Mayıs ayının son haftası ile Haziran ayı başında ekimi yapılan çeltik üretiminde hasad Bafra ovasında devam ediyor.

      Bafra ve Çarşamba ovasında bu yıl ekimi yapılan çeltik üretiminde geçen yıla göre ciddi oranda verim düşüklüğü yaşandığı belirtildi.

       Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, ülke genelinde yaşanan kuraklığın, bu yıl çel tik üretimini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Geçen yıl çeltik fiyatlarındaki artışın bu yıl çeltik ekimini artırdığını, ancak kuraklığın üretimi olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

        Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, “Geçen yıl çeltik fiyatlarının artmasından dolayı bu yıl çiftçilerimiz uygun olmayan su sıkıntısı bulunan alanlarda dahi çeltik ekimi yapıldı. Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçelerinde yaklaşık 160 bin dönümlük alanda çeltik ekimi gerçekleşti. Kuraklık çeltik üretiminde ciddi sıkıntılara neden oldu. Hem çeltik sulamada su sıkıntısı yaşanırken, hem de çeltiğin olgunlaşma döneminde sıcaklıkların 32-33 derecenin üzerinde, hatta bazen 38-39 dereceye kadar varması başak verimini etkiledi” diye konuştu.

      NAMIK AZGIN    

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174